A zöld retrofit design (green retrofit design – GRD) célja egy épület állapotának feljavítása oly módon, hogy az átalakítandó épület energiahatékonysága javuljon, illetve a fenntarthatóan felújított épületek szén-dioxid-kibocsátása csökkenjen. A mérnökök a tervezési időszakban az energiamodellezést használják az elérendő célok megvalósítására, a zöld retrofit design pedig az építészek számára eszköz mindezek kivitelezésére. Miközben az építészek és a mérnökök célja a fenntartható, környezetre érzékeny, energiatakarékos építési formák kifejlesztése, a közöttük való együttműködés a cél hatékonyabb elérése érdekében továbbfejlesztendő, ezért is fontos a zöld retrofit designban rejlő lehetőségek megismerése, feltárása.
Zöld épület design és zöld retrofit design
A zöld épülettervezés (green building design – GBD) az épülettervet, a környező tájat és a helyi közösséget egy rendszerként kezeli, környezetbarát építőanyagok és építési gyakorlatok megválasztásával minimalizálja az építési projektek káros hatásait. A zöld épülettervezés kivételes figyelmet szentel a hatékony hűtés, fűtés kialakítására, az energiatakarékos világításra, a takarékos vízelvezetésre, az alternatív megújuló energiaforrások használatára, a hatékony helykihasználásra, valamint a hulladékcsökkentésre.
Az épített környezet óriási hatással van a természetre, az emberi egészségre és a gazdaságra. A zöld épülettervezés alkalmazásával a gazdasági és a környezeti teljesítmény egymással összhangban, egymást segítve maximalizálható. A zöld építési módszerek a tervezéstől a felújításon át a bontásig bármely szakaszban integrálhatók az építési folyamatokba. A legjelentősebb előnyök azonban akkor érhetők el, ha a tervező és kivitelező csoport integrált megközelítést alkalmaz az építési projekt legkorábbi szakaszától kezdve.
A zöld retrofit design során a tervezési és az utólagos felújítási folyamatok egyaránt hangsúlyt kapnak. Az energiatakarékos tervezés a legjelentősebb hozzájárulás a hosszú távú működési költségek javítása és a környezet védelme szempontjából. A GRD-nek technológiai megoldásokat kell nyújtania a meglévő épület energetikai kérdéseire, ugyanakkor az energiamodellezés nemcsak technológiai, hanem tervezési kérdéseket is felvet. Az utólagos felújítás megbízható modelljének kidolgozásához a tervezéskor figyelembe kell venni a gyártási, a későbbi felhasználási és karbantartási lehetőségeket is. Az újratervezéskor a GRD szempontjából az optimális mérnöki megoldásnak még az építész bevonása előtt meg kell születnie.
Épületinformációs modellezés és a zöld retrofit
Az épületinformációs modellezés, eredetileg Building Information Modelling kezdetben virtuális háromdimenziós modellekre utaló megnevezésként funkcionált, napjainkban már a BIM rövidítés a Building Information Management kifejezést takarja, amelybe beletartoznak a 3D geometrián túl az egyes épületelemek metaadatai, és ezeknek az információknak az épület teljes életciklusán keresztüli menedzselése.
Az épületinformációs modellezés lehetővé teszi, hogy az építésben, illetve a zöld retrofitban érdekelt szereplők közösen vegyenek részt az épület tervezési, kivitelezési, felújítási folyamataiban. Ebben a közös virtuális térben jelenik meg a valós épület digitális ikertestvére, annak minden fizikai és funkcionális tulajdonságával. A BIM tulajdonképpen strukturált, rendszerezett információk platformja, amelynek használata előnyös lehet a tulajdonos-felhasználó csoportok és a GRD építészeti, mérnöki csoportjai közötti együttműködés megvalósulására, és lehetőséget biztosít arra, hogy áthidalhatóvá váljon az építészek és a mérnökök közötti szakadék a tervezés időszakaszban.
Forrás:
- Ajtayné Károlyfi Kitti (2019): BIM – Épületinformációs Modellezés. Mi a BIM?, Győr, Széchenyi István Egyetem. Elérhető: http://www.sze.hu/~szepj/_Casd_2/Eloadas/BIM_bevezetes.pdf (A letöltés dátuma: 2021.05.06.)
- Bu, Shanshan – Shen, Geoffrey (2013): A Critical Review of Green Retrofit Design. Elérhető: https://www.researchgate.net/publication/269078533_A_Critical_Review_of_Green_Retrofit_Design (A letöltés dátuma: 2021.05.06.)
- Wenn “grüne” Architektur mehr als eine Farbe ist (Amikor a zöld építészet több mint egy szín) (2019). Elérhető: https://www.greelane.com/geisteswissenschaften/bildende-kunst/what-is-green-architecture-and-green-design-177955 (A letöltés dátuma: 2021.05.06.)
- Why building green? (Miért építkezzünk zölden?) (2016). Elérhető: https://archive.epa.gov/greenbuilding/web/html/whybuild.html (A letöltés dátuma: 2021.05.06.)