A Point Zero Forum a világ pénzügyi szabályozóinak, politikai döntéshozóinak, iparági vezetőinek és innovátorainak éves összejövetele, amelynek célja, hogy egy együttműködést valósítson meg a globális pénzügyi rendszerek fejlesztésében.

2024. július elején a Point Zero Forum-ot Zürichben rendezték meg „Pengeélen egyensúlyozva: A technológiai ígéretek hasznosítása a globális kockázatok árnyékában” címmel, ahol a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) is képviseltette magát Dr. Kandrács Csaba, alelnök vezetésével.

A Fórum témái többek között a legújabb technológiák pénzügyekbe való beépülésének hatáselemzése, a mesterséges intelligencia alkalmazásának kihívásai voltak. Mindemellett kiemelt hangsúlyt fektettek a fenntarthatóságra, például az ESG jelentések digitális platformokon történő fejlesztésére, a geopolitikai kockázatokat figyelembe vevő technológiai és üzleti stratégiák kidolgozásának fontosságára is.

Az MNB alelnöke „A jövő formálói – Az ESG adatok fejlődése: adatszerzés, alkalmazás és értékteremtés” című panelbeszélgetés keretében hívta fel a figyelmet az ESG adatok fontosságára, illetve arra, hogy a fenntarthatósági kockázatok hogyan befolyásolhatják a pénzügyi intézmények helyzetét és a pénzügyi stabilitást.

A magyar delegáció vonatkozásában a rendezvényen elhangzott az is, hogy az MNB ajánlást készít a hazai hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások számára az ESG-kockázatok hitelkockázatba történő integrálására és a kockázati modellezésre vonatkozóan, amelynek lényege egy ún. ESG minimum kérdőív, amelynek kitöltését a bankok bizonyos hitelösszeg felett a vállalati ügyfelek hitelkérelme kapcsán megkövetelik. Ezáltal a bankok adatokat gyűjthetnek a kérelmező ESG-kockázatairól és profiljáról, és felhasználhatják ezeket a hitelkockázati elemzéseik során.

A Fórumon előadást tartott Szombati Anikó, az MNB ügyvezető igazgatója is a „Cselekvési ötletek a haladásért: innovációs utazás a tudományos világtól az iparig” című panelbeszélgetés keretében, ahol arról számolt be, hogy a jegybankok hogyan támogathatják, hogy az egyetemi ötletekre, például a mesterséges intelligenciára épülő pénzügyi megoldások és a fenntarthatóság területén, minél hamarabb sikeres start-up vállalkozások alapulhassanak. Felhívta a figyelmet továbbá arra is, hogy ebben az MNB az élenjáró jegybankok közé tartozik, utalva a Hungarian Innovation Hub elnevezésű platformra, amely 2023-ban három hazai egyetem és a jegybank együttműködésével jött létre azzal a céllal, hogy az innovatív kezdeményezések támogatásával, a különböző egyetemek hallgatói egymást kiegészítve piacképesebb start up cégeket hozzanak létre, ezáltal egy olyan innovációs ökoszisztémát kialakítva, amely nemzetközi szinten is meghatározó lehet.

Forrás: