A mesterséges intelligencia kifejezés (MI, angolul artificial intelligence, azaz AI) egy gép, program, vagy mesterségesen létrehozott tudat által kinyilvánított intelligenciára utal.
A mesterséges intelligencia lehet szoftveralapú (ilyenek például a virtuális asszisztensek, a képelemző szoftverek, a keresők, a beszéd- és arcfelismerő rendszerek), vagy fizikai típusú (például a robotok, az önvezető autók, a drónok, a dolgok internetje).
Napjainkban az élet szinte minden területén megjelenik a mesterséges intelligencia használata, alkalmazása. Fontos hozadéka van az innovációs technológiai megoldásoknak számos szegmensben, megkönnyítheti a munkavégzést, azt hatékonyabbá teheti.
Így például az élelmiszeripar területén lényeges szerepe lehet a fenntartható élelmiszerrendszerek kiépítése során, az MI alkalmazásával figyelemmel tudják kísérni az állatok mozgását, hőmérsékletét és takarmányfogyasztását.
Lényeges előrelépést jelenthet az egészségügy területén is, hiszen a nagy mennyiségű adat gyors elemzése nagy mértékben javíthatja a diagnosztikai lehetőségeket.
Érdemes kiemelni, az MI alkalmazásának előnyeit a közigazgatás hatékonyságának növelése kapcsán is, hiszen már olyan alkalmazások léteznek, amelyek lehetővé teszik az okmány igénylést vagy a közúti ellenőrzést is egyetlen mobil telefon használatával.
A zöld, fenntartható szempontok érvényre juttatása, az okos városok, az intelligens városok kiépítése kapcsán is lényeges újításokat hoz az MI. Például Szingapúr az Institute for Management Development (IMD) éves rangsora alapján már több alkalommal elnyerte a világ legjobb okosvárosa címet. A városban hatalmas, napenergiával működő légkondicionáló egységek találhatóak, bevezették a vákuumos földalatti szemétgyűjtést, földalatti utakat építettek az elektromos járművek számára, városi kertgazdaságokat alakítottak ki, az épületek tervezése során pedig a zöld építészeti szempontok érvényesülnek.
A mesterséges intelligencia rendkívül hasznos eszköz lehet a sport területén is. Így például számos MI vezérelt edzésprogram alkalmazás áll már rendelkezésre a sportolni vágyók számára. dr. Leonidas Petridis (Sportélettani Kutató Központ) szerint az MI forradalmi eszköz lehet a sportteljesítmény és a sportolók eredményességének előrejelzésében is, amennyiben okosan használják azt. Fontos szerepe lehet a sportdiagnosztikában: a szakemberek egyetlen mérés alapján előre megmondhatják, hogy egy sportoló várhatóan milyen fejlődést érhet el, és esetleg meddig juthat el sportkarrierjében. Az AI segítségével feltárt sportolói profilnak megfelelően az edzők egyénre szabott edzésterveket tervezhetnek, így optimalizálva a terhelést és a hosszú távú a fejlődést.
Hergár Eszter és Pelőcz Judit egyik tanulmánya azt mutatja be, hogy a művészetek területén, a múzeumok világában is új távlatokat képes nyitni az MI használata. A kutatás kitér arra, hogy segítségével például rekonstruálhatunk egy-egy műalkotást, erre jó példaként szolgálhat az amszterdami Rijskmuseum-ban található Rembrandt Éjjeli őrjárat című festményének rekonstrukciója. Számos múzeumban megtalálható egy humanoid robot, amely bármely nyelven képes információval szolgálni a látogatók számára az aktuális kiállítás történetéről, de akár válaszokat is tud adni a felmerülő kérdésekre. Fontos szerepe van ezeknek a robotoknak az információ gyűjtés kapcsán is, hiszen a közgyűjtemények a modern technológiai megoldásokat nemcsak a látogatói élmény fokozására tudják használni, hanem nagy mértékben támogatják a háttérben dolgozó szakemberek munkáját. Egy ilyen robot például képes arra is, hogy a látogatók reakcióit rögzítse egy-egy műtárgynál.
Azonban érdemes kiemelni, hogy az MI alkalmazása veszélyeket is rejthet magában, egyúttal azt is fontos megemlíteni, hogy az emberi munkavégzést nem tudja maradéktalanul kiváltani számos esetben. Egy uniós felmérés azt mutatja, hogy az európaiak 61% -a pozitívan tekint az MI alkalmazására és a robotok kínálta lehetőségekre, de 88%-uk szerint nagyon fontos ezeknek a technológiáknak a gondos kezelése (Eurobarometer 2017, EU28).
Források:
- Mi az a mesterséges intelligencia és mire használják? | Témák | Európai Parlament (europa.eu)
- Aktualitások az AI (MI) világából: hol tart a mesterséges intelligencia 2023-ban? (penzcentrum.hu)
- hergar-eszter-pelocz-judit-a-mesterseges-intelligencia-mi-uj-tavlatai-a-muveszetben.pdf (mnb.hu)
- Tengah – a jövő városa | Okos Város Példatár (lechnerkozpont.hu)
- Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem – A mesterséges intelligencia (AI) szerepe a sportteljesítmény elemzésében és előrejelzésében (tf.hu)